Detail akce: Den architektury: Ještěd – Obnova architektonické ikony

Den architektury: Ještěd – Obnova architektonické ikony

středa 02.10.2024 od 17:00

Hotel Ještěd, Liberec

Prodejce: GoOut.net, pro nákup vstupenek budete přesměrováni na oficiální stránky prodejce.

Den architektury: Ještěd – Obnova architektonické ikony

02.10.2024 od 17:00

Hotel Ještěd, Horní Hanychov 153, Liberec Najít ubytování

Nabízené možnosti vstupného:
0–200 Kč

Přednáška architektů Jiřího a Michala Krejčíkových o připravované rekonstrukci ikonického vysílače a horského hotelu Ještěd.

Tato architektonická ikona od Karla Hubáčka a architektonického ateliéru SIAL z let 1966–1973, známá svým unikátním designem a kulturně-historickým významem, čelila během své existence mnoha výzvám. Komplikovaná je i cesta k její současné obnově. Architekti vám představí klíčová témata projektu obnovy a detaily, které pomohou vrátit této stavbě původní lesk a funkčnost. Součástí přednášky bude také projekce části rozhovoru s architektem Otakarem Binarem, autorem interiéru této stavby, který letos na jaře zemřel. Dokument byl natočen k příležitosti výročí 55 let od položení základního kamene televizního vysílače a horského hotelu na Ještědu. Je doplněn výkresy a fotografiemi z archivu autora a záběry z interiéru.

Karel Hubáček (1924–2011) byl významným architektem 2. poloviny 20. století, který ovlivnil moderní architekturu v Československu i zahraničí. Jako jeden ze spoluzakladatelů ateliéru SIAL měl pozitivní vliv na mnoho nastupujících architektů a spolupracovníků. Hubáček je jediným československým držitelem Perretovy ceny za stavbu televizního vysílače a hotelu na Ještědu. Vedle Ještědu se podílel na řadě dalších významných projektů v Liberci nebo jiných místech současné ČR.

SIAL – celým názvem Sdružení inženýrů a architektů v Liberci, představuje architektonický ateliér, který založili architekti Otakar Binar, Miroslav Masák a Karel Hubáček a oficiálně existoval v letech 1968–1972. Toto sdružení bylo založeno na úzkém propojení a symbióze profese inženýrů a architektů při navrhování staveb a na zapojování mladé generace architektů do procesu tvorby tzv. Školky, kteří pracovali na studiích a soutěžních návrzích. Název SIAL se po oficiálním zrušení ateliéru nadále užíval a s novým vedením od roku 1991 existuje dodnes. V ateliéru působili architekti: Radim Kousal, Emil Přikryl, Martin Rajniš, Jan Sapák, Ján Stempel, Petr Stolín, Jiří Suchomel a Dalibor Vokáč

Zařazeno v kategoriích:

in_city

Další akce v místě: Liberec